Aktivistky daly politikům požadavky k rovnosti žen a mužů

Zpravodajství ČTK | 19.6.2013 | 13:38 | Rubrika: Sociální problémy - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: ktk | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Praha 19. června (ČTK) - S požadavkem na rozšíření flexibilních forem práce, víc školek a jeslí, rovné odměňování mužů a žen či víc žen v politice i ve vedení firem se dnes na politiky obrátily pořadatelky prvního kongresu žen. Rezoluci s návrhy ke srovnání šancí pro obě pohlaví předaly vládě, Senátu a Sněmovně. Dostanou ji i všechny parlamentní strany. Dokument podepsalo zatím 500 lidí. Na dnešek připadá Mezinárodní den rovnosti žen a mužů.

"Spravedlivá společnost dává lidem prostor, aby co nejsvobodněji vyjádřili své potřeby a uspořádali si život tak, jak chtějí. Nejde jen o to, že ženy mohou zůstat doma s dětmi, nebo se naopak můžou jednoduše dostat na pracovní trh po porodu nebo po padesátce. Je to také společnost, kde muži zůstanou doma s dětmi, aniž by je okolí nějak devalvovalo," řekla ČTK jedna z organizátorek kongresu Anna Kárníková.

Ženy tvoří 51 procent obyvatel Česka. Představují tři pětiny absolventů vysokých škol. V průměru vydělávají o čtvrtinu méně než muži a víc je ohrožuje nezaměstnanost i chudoba. V sedmnáctičlenné odstupující vládě jsou tři ministryně. Ve Sněmovně ženám připadá zhruba 22 procent křesel. V představenstvech 60 největších společností v ČR mají podle zjištění čtyři procenta míst.

"Česká společnost nevyužívá celý svůj potenciál. Je to velká škoda. Mezi vysokoškoláky je až 60 procent žen. Tomu neodpovídá to, jak se podílejí na řízení a správě společnosti. Přece by mělo být jedno, jestli chodíme v sukních či kalhotách, měl by být důležitý talent každého člověka," míní místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), která rezoluci dnes převzala. Nemyslí si, že by "problém" byl v českých zákonech. Vidí ho spíš v uplatňování zásad rovnosti v praxi a v předsudcích.

Podle rezoluce by měl stát zajistit, aby se v jeho úřadech, institucích a podnicích dostalo do vedení víc žen. Rovné by mělo být i odměňování mužů a žen. Podporu by měli získat také zaměstnavatelé, aby zaváděli částečné úvazky, pružnou pracovní dobu a další opatření ke sladění práce a rodiny. Přibýt by mělo školek a jeslí.

Kongres žádá také důsledný boj proti násilí na ženách. Dostupné by mělo být chráněné bydlení pro oběti i bezplatná právní pomoc. Stát by měl také platit náhradní výživné tam, kde ho některý z rodičů odmítá poskytovat. Zlepšila by se tak situace samoživitelek a samoživitelů i jejich potomků. Řešit by se mělo i to, aby ženám nehrozila ve stáří chudoba. Kvůli nižším výdělkům totiž pobírají také nižší penzi.

Zájemkyně a zájemci mohou pod rezoluci připojit svůj podpis. Petice je na webu www.kongreszen.cz. Návrhy by se před koncem roku mohli zabývat odborníci na setkání v Senátu. Organizátorky už začaly chystat druhý kongres, který by se měl konat příští rok. Letošního vůbec prvního sněmu žen v Česku se účastnilo na 800 žen i mužů.

ktk mal